Vyberte stranu

27. 10. 2021 sa trojica poloretardovaných a prefetovaných Melešovcov, rozhodla znovu ísť provokovať pred parlament Obč. tribunál. Možno ani sami nerátali s tým, ako príde na rad téma droga. Sám Sobík sa priznáva, ako berie túto drogu. Všimnite si to, deje sa to, v troch momentoch… Potom povie že to berú všetci traja a následne vyzýva aj občanov, aby to skusili aj oni…

Priblížme si niečo o tejto droge… Od decembra 2021 je zakázanou drogou na Slovensku.

Na návrh Ministerstva vnútra došlo k zaradeniu kratomu do I. skupiny psychotropných látok. Kratom totiž obsahuje aktívnu zložku alkaloidov mitragynin a 7-hydroxymitragynin s potenciálnymi analgetickými, protizápalovými alebo svalovo-relaxačnými účinkami.

Podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť vyvoláva stimulačné účinky, napríklad bdelosť, družnosť, točenie hlavy a zníženú motorickú koordináciu. Stačí pritom užiť len malú dávku s hmotnosťou len pár gramov.

„Účinky sa zvyčajne prejavia do desiatich minút po požití a môžu trvať až jeden a pol hodiny. Vyššia dávka môže vyvolať účinky podobné ako po užití sedatív s trvaním do šesť hodín.“

Pravidelné užívanie môže dokonca vyvolať vznik závislosti s vedľajšími účinkami, ako je nevoľnosť až zvracanie, poškodenie pečene, potenie, triaška, nespavosť či halucinácie.

Expert Darshan Singh spolu s kolektívom vo svojej štúdii uvádzajú, že z 293 užívateľov kratomu, mala viac ako polovica diagnostikovanú ťažkú formu závislosti, zatiaľ čo u 45 % bola zistená mierna forma závislosti. Kratom už dnes patrí na zoznam zakázaných látok v Poľsku a v niektorých štátoch USA.

O svoje skúsenosti s kratomom sa pre Startitup podelil mladý Slovák, ktorý si na kratome „fičal” aj s prestávkami takmer dva roky.

Zo začiatku to bolo dosť fajn. Po pár minútach som sa cítil ako vymenený. Aj preto som to začal užívať pravidelne. Začal som mať pocit, že som schopný konečne niečo robiť.“

Neskôr však začal pociťovať väčšiu potrebu užitia a bez kratomu si v podstate nevedel predstaviť deň. „Päťkrát som sa toho chcel zbaviť, päťkrát som do toho naspať spadol. Toto sa mi nedialo ani s alkoholom,“ prezradil.

 

27 views
sk_SKSlovak